Login  
Coach/Team Administrator and not yet registered?   Register  
2016 NC State Games Zone World Series Qualifier
June 4 - 5 in 8U,9U,13UD290(JMP/NCP) 10U,13UD190(KCP) 11U,13U80(TF) 12U(TB) 14U(MC)
WEATHER ALERT!
Last Updated 06/05/2016 8:50 AM
Updated 6/5/16 @ 8:49am:   12U brackets will be single elimination due to some fields being unplayable at Thomas Brooks.
General Alert
Last Updated 06/05/2016 8:50 AM

Everyone is invited to attend this service.  There will be “NO” warming up during this time.

There will be a Sunday morning church service held following the 1st game at each venue.


"NC State Games"

"Zone Qualifier"

"Sponsored by PowerAde" 

.
All teams need to make sure that you have an updated roster online prior to this weekend's tournament.  If you need assistance, please email or call the Tournament Director and they will be happy to help you complete this process.  All teams must have a current insurance policy naming Top Gun Sports as additionally insured on file with the Top Gun Office prior to the start of the event.
All teams should be at the facility at least 1 hour before the scheduled game time.
Coaches - Please have your teams prepared to start their games earlier than the scheduled game time.

Printable Version:  Color   B&W   Gray
Complex Addresses and Directions
8U CP : CoachPitch
Random Pool Play, Gold/Silver Bracket! Pool Games 1hr 15min time limit, Championship Games 1hr 30min time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1Triple Crown Kings 8URaleigh, NC4.00.0833Pitching  Team Page
2JG SluggersPembroke, NC1.03.02815Pitching  Team Page
3West Raleigh BlueRaleigh, NC3.01.01020Pitching  Team Page
4Sandhills StingraysAberdeen, NC1.03.01810Pitching  Team Page
5FV WildcatsFuquay Varina, NC2.02.02314Pitching  Team Page
6New Bern FlamesNew Bern, NC3.01.02237Pitching  Team Page
7Youngsville HeatYOUNGSVILLE, NC2.02.02130Pitching  Team Page
8PC Dynamite 08Winterville, NC2.02.02536Pitching  Team Page
9Leland LugNutsLeland, NC2.02.02022Pitching  Team Page
10Carolina RiptideTimberlake, NC0.04.04418Pitching  Team Page
11West Raleigh 8u RedRaleigh, NC2.02.0259Pitching  Team Page
8U CP : CoachPitch Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat9:00 AMNCP:Field # 1FV Wildcats9West Raleigh 8u Red6
2Sat10:30 AMNCP:Field # 1Triple Crown Kings 8U17FV Wildcats5
3Sat10:30 AMNCP:Field # 2West Raleigh Blue8Sandhills Stingrays4
4Sat12:00 PMNCP:Field # 1West Raleigh 8u Red3Triple Crown Kings 8U16
5Sat12:00 PMNCP:Field # 2JG Sluggers6West Raleigh Blue12
6Sat1:30 PMNCP:Field # 1New Bern Flames22Carolina Riptide8
7Sat1:30 PMNCP:Field # 2Sandhills Stingrays6Leland LugNuts10
8Sat3:00 PMNCP:Field # 1Carolina Riptide10PC Dynamite 0822
9Sat3:00 PMNCP:Field # 2Youngsville Heat16JG Sluggers9
10Sat4:30 PMNCP:Field # 1PC Dynamite 0814New Bern Flames15
11Sat4:30 PMNCP:Field # 2Leland LugNuts12Youngsville Heat14
 
Gold Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun8:30 AMNCP:Field # 1Seed #4
New Bern Flames
4Seed #5
Leland LugNuts
10
2Sun8:30 AMNCP:Field # 2Seed #3
Youngsville Heat
15Seed #6
FV Wildcats
22
3Sun10:15 AMNCP:Field # 1Winner Game #1
Leland LugNuts
14Seed #1
Triple Crown Kings 8U
19
4Sun10:15 AMNCP:Field # 2Winner Game #2
FV Wildcats
8Seed #2
West Raleigh Blue
9
5Sun11:45 AMNCP:Field # 2Loser Game #1
New Bern Flames
13Loser Game #2
Youngsville Heat
11
6Sun11:45 AMNCP:Field # 1Winner Game #3
Triple Crown Kings 8U
5Winner Game #4
West Raleigh Blue
4
 
Silver Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun1:30 PMNCP:Field # 1Seed #10
JG Sluggers
12Seed #11
Carolina Riptide
10
2Sun1:30 PMNCP:Field # 2Seed #8
Sandhills Stingrays
9Seed #9
West Raleigh 8u Red
11
3Sun3:00 PMNCP:Field # 1Winner Game #1
JG Sluggers
8Seed #7
PC Dynamite 08
9
4Sun3:00 PMNCP:Field # 2Loser Game #1
Carolina Riptide
7Loser Game #2
Sandhills Stingrays
13
5Sun4:30 PMNCP:Field # 1Winner Game #3
PC Dynamite 08
8Winner Game #2
West Raleigh 8u Red
18
6Sun4:30 PMNCP:Field # 2Winner Game #4
Sandhills Stingrays
 Loser Game #3 (If Needed) 
 
8U CP : D3
Round Robin Format, Best Record Wins! All games 1hr 15min time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1Clayton FusionClayton, NC4.00.02372Pitching  Team Page
2Capital City TigersRaleigh, NC3.01.04148Pitching  Team Page
3Sampson County SwampDogsSampson County , NC0.04.07014Pitching  Team Page
4Area StarsFayetteville, NC2.02.03854Pitching  Team Page
5Wilson Reds 8UWilson, NC1.03.06246Pitching  Team Page
8U CP : D3 Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat9:00 AMJMP:Field # 3Capital City Tigers5Clayton Fusion12
2Sat10:30 AMJMP:Field # 3Area Stars12Capital City Tigers15
3Sat12:00 PMJMP:Field # 3Clayton Fusion23Wilson Reds 8U9
4Sat1:30 PMJMP:Field # 3Sampson County SwampDogs3Area Stars16
5Sat3:00 PMJMP:Field # 3Wilson Reds 8U20Sampson County SwampDogs4
6Sun9:00 AMJMP:Field # 3Capital City Tigers17Wilson Reds 8U11
7Sun10:45 AMJMP:Field # 3Wilson Reds 8U6Area Stars18
8Sun12:15 PMJMP:Field # 3Sampson County SwampDogs6Capital City Tigers11
9Sun1:45 PMJMP:Field # 3Area Stars8Clayton Fusion14
10Sun3:15 PMJMP:Field # 3Clayton Fusion23Sampson County SwampDogs1
 
9U : 46/65(Mod)
Random Pool Play, Gold/Silver Bracket! Pool Games 1hr 45min time limit, Championship Games 2hr time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1Carolina MarlinsSanford, NC1.03.01211Pitching  Team Page
2NSA 06 EliteSt. Pauls, NC3.01.0920Pitching  Team Page
3Carolina PilotsWilson, NC2.01.01022Pitching  Team Page
4Garner BaseballGarner, NC3.01.02121Pitching  Team Page
5Rock Solid Red 9uWilmington , NC2.02.0420Pitching  Team Page
6Cleveland WildcatsClayton, NC3.00.01417Pitching  Team Page
7Carolina CrushersCreedmoor, NC2.02.02114Pitching  Team Page
8Purpose Driven Raleigh, NC0.04.02713Pitching  Team Page
9MVP ATHLETICS BLACK Rolesville, NC1.03.0277Pitching  Team Page
9U : 46/65(Mod) Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat8:30 AMJMP:Field # 5MVP ATHLETICS BLACK 4Carolina Crushers14
2Sat10:30 AMJMP:Field # 4NSA 06 Elite6Cleveland Wildcats7
3Sat10:30 AMJMP:Field # 5Carolina Pilots13MVP ATHLETICS BLACK 3
4Sat12:30 PMJMP:Field # 4Cleveland Wildcats10Garner Baseball8
5Sat12:30 PMJMP:Field # 5Carolina Crushers0Rock Solid Red 9u17
6Sat2:30 PMJMP:Field # 4Purpose Driven 2NSA 06 Elite14
7Sat2:30 PMJMP:Field # 5Carolina Marlins7Carolina Pilots9
8Sat4:30 PMJMP:Field # 4Garner Baseball13Purpose Driven 11
9Sat4:30 PMJMP:Field # 5Rock Solid Red 9u3Carolina Marlins4
 
Gold Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun12:45 PMJMP:Field # 4Seed #4
NSA 06 Elite
9Seed #5
Carolina Marlins
8
2Sun12:45 PMJMP:Field # 5Seed #2
Cleveland Wildcats
10Seed #3
Rock Solid Red 9u
2
3Sun2:45 PMJMP:Field # 4Winner Game #1
NSA 06 Elite
10Seed #1
Carolina Pilots
9
4Sun2:45 PMJMP:Field # 5Loser Game #1
Carolina Marlins
8Loser Game #2
Rock Solid Red 9u
13
5Sun4:45 PMJMP:Field # 4Winner Game #3
NSA 06 Elite
 Winner Game #2
Cleveland Wildcats
 
6Sun4:45 PMJMP:Field # 5Winner Game #4
Rock Solid Red 9u
 Loser Game #3 (If Needed)
Carolina Pilots
 
 
Silver Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun8:30 AMJMP:Field # 5Seed #7
Carolina Crushers
8Seed #8
Purpose Driven
0
2Sun8:30 AMJMP:Field # 4Seed #6
Garner Baseball
13Seed #9
MVP ATHLETICS BLACK
3
3Sun10:45 AMJMP:Field # 5Loser Game #1
Purpose Driven
4Loser Game #2
MVP ATHLETICS BLACK
12
4Sun10:45 AMJMP:Field # 4Winner Game #1
Carolina Crushers
1Winner Game #2
Garner Baseball
16
 
10U : 46/65 Open
Random Pool Play, Gold/Silver/Bronze Bracket! Pool Games 1hr 45min time limit, Championship Games 2hr time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1Five Star WildcatsHolly Springs, NC4.00.0229Pitching  Team Page
2Virginia WarriorsSuffolk, VA3.01.01515Pitching  Team Page
3Carolina PiratesWake Forest, NC0.04.0385Pitching  Team Page
4GBI 10U ExpressGarner, NC1.03.0291Pitching  Team Page
5West Raleigh 10U BlueRaleigh, NC3.01.0917Pitching  Team Page
6HYAA HawksHillsborough, NC2.02.0256Pitching  Team Page
7ArchersClayton, NC2.02.01021Pitching  Team Page
8NCDB RiverCatsRaleigh, NC3.01.0535Pitching  Team Page
9NW HeatWake Forest , NC3.01.0621Pitching  Team Page
10Fuquay BengalsFuquay Varina, NC1.03.01810Pitching  Team Page
11East Chatham RenegadesPittsboro, NC1.03.0219Pitching  Team Page
12Southwestern Wake SlidersFuquay Varina, NC1.03.01217Pitching  Team Page
13Wendell NationalsWendell, NC2.02.0615Pitching  Team Page
14Carolina FreedomFuquay Varina, NC2.02.0149Pitching  Team Page
10U : 46/65 Open Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat8:30 AMKCP:Field 2NCDB RiverCats27Carolina Pirates1
2Sat8:30 AMKCP:Field 3GBI 10U Express1NW Heat13
3Sat8:30 AMKCP:Field 4Carolina Freedom5Wendell Nationals4
4Sat10:30 AMKCP:Field 2Fuquay Bengals4NCDB RiverCats8
5Sat10:30 AMKCP:Field 3Southwestern Wake Sliders16GBI 10U Express0
6Sat10:30 AMKCP:Field 4West Raleigh 10U Blue10Carolina Freedom4
7Sat12:30 PMKCP:Field 2Carolina Pirates4Archers11
8Sat12:30 PMKCP:Field 3NW Heat8HYAA Hawks5
9Sat12:30 PMKCP:Field 4Wendell Nationals11Virginia Warriors1
10Sat2:30 PMKCP:Field 2Archers10Fuquay Bengals6
11Sat2:30 PMKCP:Field 3Five Star Wildcats12Southwestern Wake Sliders1
12Sat2:30 PMKCP:Field 4East Chatham Renegades5West Raleigh 10U Blue7
13Sat4:30 PMKCP:Field 3HYAA Hawks1Five Star Wildcats17
14Sat4:30 PMKCP:Field 4Virginia Warriors14East Chatham Renegades4
 
Gold Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun8:30 AMKCP:Field 4Seed #4
West Raleigh 10U Blue
11Seed #5
Archers
8
2Sun8:30 AMKCP:Field 3Seed #3
NW Heat
8Seed #6
Wendell Nationals
11
3Sun10:45 AMKCP:Field 4Winner Game #1
West Raleigh 10U Blue
2Seed #1
Five Star Wildcats
4
4Sun10:45 AMKCP:Field 3Winner Game #2
Wendell Nationals
8Seed #2
NCDB RiverCats
12
5Sun12:45 PMKCP:Field 4Loser Game #1
Archers
1Loser Game #2
NW Heat
11
6Sun2:45 PMKCP:Field 4Winner Game #3
Five Star Wildcats
8Winner Game #4
NCDB RiverCats
3
 
Silver Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun2:45 PMKCP:Field 2Seed #8
Carolina Freedom
6Seed #9
Virginia Warriors
15
2Sun2:45 PMKCP:Field 3Seed #7
Southwestern Wake Sliders
1Seed #10
Fuquay Bengals
11
3Sun4:45 PMKCP:Field 2Loser Game #1
Carolina Freedom
11Loser Game #2
Southwestern Wake Sliders
10
4Sun4:45 PMKCP:Field 3Winner Game #1
Virginia Warriors
13Winner Game #2
Fuquay Bengals
3
 
Bronze Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun8:30 AMKCP:Field 2Seed #12
HYAA Hawks
11Seed #13
GBI 10U Express
4
2Sun10:45 AMKCP:Field 2Seed #11
East Chatham Renegades
14Seed #14
Carolina Pirates
13
3Sun12:45 PMKCP:Field 3Loser Game #1
GBI 10U Express
15Loser Game #2
Carolina Pirates
14
4Sun12:45 PMKCP:Field 2Winner Game #1
HYAA Hawks
15Winner Game #2
East Chatham Renegades
2
 
11U : D2 (50/70)
*** Due to the fact all teams didn't complete 2 games, seedings are done on equal games played (each teams 1st game only counts towards seeding) ***
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1Rubber Arm RocketsLynchburg, VA3.01.057Pitching  Team Page
2Archers 11uClayton, NC0.04.076Pitching  Team Page
3Triple Crown Kings 11URaleigh, NC3.01.078Pitching  Team Page
4Hill City SlidersLynchburg, VA4.00.0614Pitching  Team Page
5Coastal RevolutionWilmington, NC3.00.01012Pitching  Team Page
6East Coast SlidersSanford, NC0.01.0128Pitching  Team Page
7Youngsville IntimidatorsYoungsville, NC3.01.034Pitching  Team Page
8Granville StormCreedmoor, NC1.03.094Pitching  Team Page
9Durham IndiansDurham, NC1.02.064Pitching  Team Page
10GBI Express BlackGarner, NC1.03.067Pitching  Team Page
11Rock Solid Blue 11uWilmington, NC1.02.075Pitching  Team Page
12West Raleigh 11u RedRaleigh, NC2.02.087Pitching  Team Page
13Virginia Stars WhiteGainesville, VA0.02.01511Pitching  Team Page
14RBI Raptors 11uClayton, NC0.02.0141Pitching  Team Page
15Warhawks BaseballHolly Springs, NC2.01.0211Pitching  Team Page
16NWCBA NitroWake Forest, NC3.01.0812Pitching  Team Page
17North Wake ThunderWake Forest, NC2.02.0112Pitching  Team Page
18Carolina PiratesWake Forest, NC1.02.01210Pitching  Team Page
11U : D2 (50/70) Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat10:15 AMFactory:Field 1Triple Crown Kings 11U8West Raleigh 11u Red7
2Sat10:15 AMFactory:Field 2GBI Express Black7Archers 11u6
3Sat10:15 AMFactory:Field 3Warhawks Baseball11North Wake Thunder2
4Sat12:00 PMFactory:Field 1Granville Storm4Triple Crown Kings 11U9
5Sat12:00 PMFactory:Field 2Youngsville Intimidators4GBI Express Black3
6Sat12:00 PMFactory:Field 3RBI Raptors 11u1Warhawks Baseball14
7Sat1:45 PMFactory:Field 1West Raleigh 11u Red5Granville Storm17
8Sat1:45 PMFactory:Field 2Archers 11u2Youngsville Intimidators19
9Sat1:45 PMFactory:Field 3North Wake Thunder13RBI Raptors 11u2
10Sat3:30 PMFactory:Field 1NWCBA Nitro12East Coast Sliders8
11Sat3:30 PMFactory:Field 2Carolina Pirates10Coastal Revolution12
12Sat3:30 PMFactory:Field 3Rubber Arm Rockets7Rock Solid Blue 11u5
13Sat5:15 PMFactory:Field 1Durham Indians4NWCBA Nitro6
14Sat5:15 PMFactory:Field 2Hill City Sliders14Carolina Pirates6
15Sat5:15 PMFactory:Field 3Virginia Stars White11Rubber Arm Rockets15
16Sat7:00 PMFactory:Field 1East Coast Sliders Durham Indians 
17Sat7:00 PMFactory:Field 2Coastal Revolution Hill City Sliders 
18Sat7:00 PMFactory:Field 3Rock Solid Blue 11u Virginia Stars White 
 
Gold Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun12:45 PMFactory:Field 1Seed #4
Hill City Sliders
9Seed #5
GBI Express Black
6
2Sun12:45 PMFactory:Field 2Seed #3
Rubber Arm Rockets
8Seed #6
Triple Crown Kings 11U
16
3Sun2:45 PMFactory:Field 1Winner Game #1
Hill City Sliders
5Seed #1
Warhawks Baseball
3
4Sun2:45 PMFactory:Field 2Winner Game #2
Triple Crown Kings 11U
6Seed #2
Youngsville Intimidators
8
5Sun4:45 PMFactory:Field 2Loser Game #1
GBI Express Black
2Loser Game #2
Rubber Arm Rockets
11
6Sun4:45 PMFactory:Field 1Winner Game #3
Hill City Sliders
5Winner Game #4
Youngsville Intimidators
3
7Sun6:45 PMFactory:Field 2Loser Game #3
Warhawks Baseball
 Loser Game #4 (If Needed)
Triple Crown Kings 11U
 
 
Silver Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun8:30 AMFactory:Field 2Seed #8
Coastal Revolution
11Seed #9
Durham Indians
8
2Sun8:30 AMFactory:Field 1Seed #7
NWCBA Nitro
8Seed #10
Archers 11u
0
3Sun10:45 AMFactory:Field 2Loser Game #1
Durham Indians
17Loser Game #2
Archers 11u
2
4Sun10:45 AMFactory:Field 1Winner Game #1
Coastal Revolution
13Winner Game #2
NWCBA Nitro
2
 
Bronze Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun8:30 AMFactory:Field 3Seed #12
West Raleigh 11u Red
7Seed #13
Granville Storm
6
2Sun8:30 AMFactory:Field 6Seed #11
Rock Solid Blue 11u
9Seed #14
North Wake Thunder
4
3Sun10:45 AMFactory:Field 3Loser Game #1
Granville Storm
8Loser Game #2
North Wake Thunder
12
4Sun10:45 AMFactory:Field 6Winner Game #1
West Raleigh 11u Red
7Winner Game #2
Rock Solid Blue 11u
5
 
Copper Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun4:45 PMFactory:Field 3Seed #16
East Coast Sliders
 Seed #17
RBI Raptors 11u
 
2Sun4:45 PMFactory:Field 6Seed #15
Carolina Pirates
7Seed #18
Virginia Stars White
0
3Sun6:45 PMFactory:Field 3Loser Game #1 Loser Game #2
Virginia Stars White
 
4Sun6:45 PMFactory:Field 6Winner Game #1 Winner Game #2
Carolina Pirates
 
 
11U : D1 (50/70)
Random Pool Play, Gold Bracket! Sat Pool Games 1hr 30min time limit, Sunday Bracket Games 1hr 45min time limit, All Championship Games 2hr time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1NCDB RiverCats 11uRaleigh, NC3.01.01816Pitching  Team Page
2Dirtbags BaseballPrinceton, NC0.04.0377Pitching  Team Page
3EvoShield Canes- BrannonWinston Salem, NC3.01.0634Pitching  Team Page
4Titans Fury EliteElizabeth City, NC1.02.01721Pitching  Team Page
11U : D1 (50/70) Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat12:00 PMFactory:Field 6NCDB RiverCats 11u6EvoShield Canes- Brannon11
2Sat1:45 PMFactory:Field 6Titans Fury Elite7NCDB RiverCats 11u10
3Sat3:30 PMFactory:Field 6EvoShield Canes- Brannon23Dirtbags Baseball0
4Sat5:15 PMFactory:Field 6Dirtbags Baseball7Titans Fury Elite14
 
Gold Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun12:45 PMFactory:Field 3Seed #2
NCDB RiverCats 11u
12Seed #3
Titans Fury Elite
4
2Sun12:45 PMFactory:Field 6Seed #1
EvoShield Canes- Brannon
10Seed #4
Dirtbags Baseball
2
3Sun2:45 PMFactory:Field 3Loser Game #1
Titans Fury Elite
19Loser Game #2
Dirtbags Baseball
9
4Sun2:45 PMFactory:Field 6Winner Game #1
NCDB RiverCats 11u
9Winner Game #2
EvoShield Canes- Brannon
7
 
12U : D1 (50/70)
All bracket games at Thomas Brooks will be single elimination and 1hr 20min time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1Bandits BaseballLouisburg, NC1.02.0613Pitching  Team Page
2Predators Elite BaseballHolly Springs, NC1.02.02511Pitching  Team Page
3Chaos Baseball 12uSmithfield, NC1.02.02220Pitching  Team Page
4Rock Solid Red Wilmington , NC3.00.0044Pitching  Team Page
5Carolina Diamond HawksHolly Springs, NC3.02.0217Pitching  Team Page
6North Wake TsunamiWake Forest, NC0.03.0349Pitching  Team Page
7Raleigh RaysRaleigh, NC1.03.0183Pitching  Team Page
8West Raleigh 12U Red NLCary, NC1.02.03013Pitching  Team Page
9Team Rawlings PrimeLexington, NC2.02.01416Pitching  Team Page
10West Raleigh 12U BlueCary, NC2.00.0432Pitching  Team Page
11Evoshield Canes 12u-LilesGarner, NC3.00.01319Pitching  Team Page
12U : D1 (50/70) Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat9:00 AMTB:Field 8Carolina Diamond Hawks1West Raleigh 12U Blue13
2Sat9:00 AMTB:Field 7Chaos Baseball 12u11North Wake Tsunami9
3Sat11:00 AMTB:Field 8Predators Elite Baseball8Carolina Diamond Hawks6
4Sat11:00 AMTB:Field 7West Raleigh 12U Red NL13Chaos Baseball 12u9
5Sat1:00 PMTB:Field 8West Raleigh 12U Blue19Predators Elite Baseball3
6Sat1:00 PMTB:Field 7North Wake Tsunami0Rock Solid Red 23
7Sat3:00 PMTB:Field 8Bandits Baseball10Raleigh Rays0
8Sat3:00 PMTB:Field 7Rock Solid Red 21West Raleigh 12U Red NL0
9Sat5:00 PMTB:Field 8Evoshield Canes 12u-Liles11Team Rawlings Prime10
10Sat7:00 PMTB:Field 8Team Rawlings Prime6Bandits Baseball3
11Sat7:00 PMTB:Field 7Raleigh Rays3Evoshield Canes 12u-Liles8
 
Gold Bracket
View Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun3:00 PMTB:Field 5Seed #4
Bandits Baseball
3Seed #5
Team Rawlings Prime
5
2Sun3:00 PMTB:Field 8Seed #3
Evoshield Canes 12u-Liles
15Seed #6
Chaos Baseball 12u
1
3Sun4:30 PMTB:Field 5Winner Game #1
Team Rawlings Prime
0Seed #1
Rock Solid Red
13
4Sun6:00 PMTB:Field 5Winner Game #2
Evoshield Canes 12u-Liles
 Seed #2
West Raleigh 12U Blue
 
5Sun7:30 PMTB:Field 5Winner Game #3
Rock Solid Red
 Winner Game #4 
 
Silver Bracket
View Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun9:00 AMTB:Field 8Seed #10
Carolina Diamond Hawks
7Seed #11
North Wake Tsunami
5
2Sun10:30 AMTB:Field 8Seed #8
West Raleigh 12U Red NL
4Seed #9
Raleigh Rays
9
3Sun12:00 PMTB:Field 8Winner Game #1
Carolina Diamond Hawks
9Seed #7
Predators Elite Baseball
3
4Sun1:30 PMTB:Field 8Winner Game #2
Raleigh Rays
3Winner Game #3
Carolina Diamond Hawks
15
 
12U : D2 (50/70)
All bracket games at Thomas Brooks will be single elimination and 1hr 20min time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1Bare Bones BaseballWilsons Mills , NC0.03.0146Pitching  Team Page
2Carolina Quick Strike 11uFour Oaks, NC4.01.0614Pitching  Team Page
3Durham Dash BlueDurham , NC4.00.059Pitching  Team Page
4HYAA Hawks 12UHillsborough, NC3.01.0145Pitching  Team Page
5GP TrojansGarner, NC1.03.0138Pitching  Team Page
6South Wake Storm Fuquay Varina, NC2.01.0100Pitching  Team Page
7Orange Co. CrushersChapel Hill, NC2.00.0911Pitching  Team Page
8Port City BreakersWilmington, NC0.02.0108Pitching  Team Page
9West Raleigh AL RedRaleigh, NC0.02.0172Pitching  Team Page
10West Raleigh Blue 11UCary, NC2.01.0010Pitching  Team Page
11Blue StormYoungsville, NC0.03.0118Pitching  Team Page
12The BoysClayton, NC1.01.0010Pitching  Team Page
13Garner Express (GBI)Garner, NC1.02.0811Pitching  Team Page
12U : D2 (50/70) Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat9:00 AMTB:Field 6Garner Express (GBI)11Blue Storm8
2Sat9:00 AMTB:Field 5Bare Bones Baseball6Carolina Quick Strike 11u14
3Sat11:00 AMTB:Field 6West Raleigh Blue 11U10Garner Express (GBI)0
4Sat11:00 AMTB:Field 5Durham Dash Blue9Bare Bones Baseball5
5Sat1:00 PMTB:Field 6Blue Storm3West Raleigh Blue 11U13
6Sat1:00 PMTB:Field 5Carolina Quick Strike 11u14HYAA Hawks 12U5
7Sat3:00 PMTB:Field 6South Wake Storm 0The Boys10
8Sat3:00 PMTB:Field 5GP Trojans8Durham Dash Blue13
9Sat5:00 PMTB:Field 6Port City Breakers8South Wake Storm 10
10Sat5:00 PMTB:Field 7HYAA Hawks 12U17West Raleigh AL Red2
11Sat5:00 PMTB:Field 5Orange Co. Crushers11GP Trojans9
12Sat7:00 PMTB:Field 6The Boys Port City Breakers 
13Sat7:00 PMTB:Field 5West Raleigh AL Red Orange Co. Crushers 
 
Gold Bracket
View Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun9:00 AMTB:Field 5Seed #4
Carolina Quick Strike 11u
8Seed #5
Garner Express (GBI)
5
2Sun10:30 AMTB:Field 5Seed #2
The Boys
2Seed #3
Durham Dash Blue
8
3Sun12:00 PMTB:Field 5Winner Game #1
Carolina Quick Strike 11u
4Seed #1
West Raleigh Blue 11U
2
4Sun1:30 PMTB:Field 5Winner Game #2
Durham Dash Blue
5Winner Game #3
Carolina Quick Strike 11u
3
 
Silver Bracket
View Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun4:30 PMTB:Field 8Seed #6
Orange Co. Crushers
12Seed #9
Blue Storm
11
2Sun6:00 PMTB:Field 8Seed #7
Port City Breakers
0Seed #8
South Wake Storm
6
3Sun7:30 PMTB:Field 8Winner Game #1
Orange Co. Crushers
 Winner Game #2
South Wake Storm
 
 
Bronze Bracket
View Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun2:00 PMTB:Field 6Seed #10
GP Trojans
6Seed #13
West Raleigh AL Red
4
2Sun3:30 PMTB:Field 6Seed #11
Bare Bones Baseball
1Seed #12
HYAA Hawks 12U
7
3Sun5:00 PMTB:Field 6Winner Game #1
GP Trojans
1Winner Game #2
HYAA Hawks 12U
4
 
13U 80 : 54/80
*** Due to the fact all teams didn't complete 2 games, seedings are done on equal games played (each teams 1st game only counts towards seeding) ***
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1NSA SelectSt Paul's, NC2.02.043Pitching  Team Page
2NSA Titans 13uFayeteville, NC1.02.0139Pitching  Team Page
3BHB Carolina AngelsWake Forest, NC0.03.084Pitching  Team Page
4RBI BaseballGarner, NC4.00.0212Pitching  Team Page
5West Raleigh RenegadesRaleigh, NC2.02.034Pitching  Team Page
6Four Oaks ForceFour Oaks, NC3.01.024Pitching  Team Page
7MVP Athletics 13u RedWake Forest, NC1.02.0116Pitching  Team Page
8Durham Indians 13UDurham, NC2.01.065Pitching  Team Page
9TriCounty Baseball EliteCoats, NC1.03.042Pitching  Team Page
10Truth BaseballWake Forest, NC0.01.041Pitching  Team Page
11West Raleigh MustangsRaleigh, NC2.01.056Pitching  Team Page
13U 80 : 54/80 Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat10:15 AMFactory:Field 4NSA Select3West Raleigh Renegades4
2Sat10:15 AMFactory:Field 5Four Oaks Force4TriCounty Baseball Elite2
3Sat12:00 PMFactory:Field 4BHB Carolina Angels4NSA Select8
4Sat12:00 PMFactory:Field 5MVP Athletics 13u Red6Four Oaks Force11
5Sat1:45 PMFactory:Field 4West Raleigh Renegades18BHB Carolina Angels3
6Sat1:45 PMFactory:Field 5TriCounty Baseball Elite2RBI Baseball12
7Sat3:30 PMFactory:Field 4West Raleigh Mustangs6Durham Indians 13U5
8Sat3:30 PMFactory:Field 5NSA Titans 13u9MVP Athletics 13u Red13
9Sat5:15 PMFactory:Field 4Durham Indians 13U4Truth Baseball1
10Sat5:15 PMFactory:Field 5RBI Baseball6NSA Titans 13u1
11Sat7:00 PMFactory:Field 4Truth Baseball West Raleigh Mustangs 
 
Gold Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun8:30 AMFactory:Field 4Seed #4
West Raleigh Mustangs
5Seed #5
NSA Select
14
2Sun8:30 AMFactory:Field 5Seed #3
West Raleigh Renegades
6Seed #6
TriCounty Baseball Elite
8
3Sun10:45 AMFactory:Field 4Winner Game #1
NSA Select
0Seed #1
RBI Baseball
15
4Sun10:45 AMFactory:Field 5Winner Game #2
TriCounty Baseball Elite
8Seed #2
Four Oaks Force
11
5Sun12:45 PMFactory:Field 5Loser Game #1
West Raleigh Mustangs
16Loser Game #2
West Raleigh Renegades
13
6Sun12:45 PMFactory:Field 4Winner Game #3
RBI Baseball
9Winner Game #4
Four Oaks Force
8
 
Silver Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun2:45 PMFactory:Field 4Seed #10
MVP Athletics 13u Red
6Seed #11
NSA Titans 13u
11
2Sun2:45 PMFactory:Field 5Seed #8
Durham Indians 13U
11Seed #9
BHB Carolina Angels
4
3Sun4:45 PMFactory:Field 4Winner Game #1
NSA Titans 13u
 Seed #7
Truth Baseball
 
4Sun4:45 PMFactory:Field 5Loser Game #1
MVP Athletics 13u Red
 Loser Game #2
BHB Carolina Angels
 
5Sun6:45 PMFactory:Field 4Winner Game #3 Winner Game #2
Durham Indians 13U
 
6Sun6:45 PMFactory:Field 5Winner Game #4 Loser Game #3 (If Needed) 
 
13U 90 : D1 (60/90)
Round Robin Format, Best Record Wins! All games 1hr 45min time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1MVP AthleticsBunn, NC1.03.03733Pitching  Team Page
2Granville StormCREEDMOOR, NC3.01.01241Pitching  Team Page
3Express BlackGarner, NC2.02.05230Pitching  Team Page
4Dirtbags Gold Butner, NC3.01.02340Pitching  Team Page
5Going Pro TrojansRaleigh, NC1.03.04121Pitching  Team Page
13U 90 : D1 (60/90) Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat8:30 AMKCP:Field 1Dirtbags Gold 5Granville Storm4
2Sat10:30 AMKCP:Field 1Granville Storm11MVP Athletics1
3Sat12:30 PMKCP:Field 1Express Black10Dirtbags Gold 9
4Sat2:30 PMKCP:Field 1MVP Athletics7Going Pro Trojans8
5Sat4:30 PMKCP:Field 1Going Pro Trojans5Express Black11
6Sun8:30 AMKCP:Field 1Going Pro Trojans3Granville Storm9
7Sun10:45 AMKCP:Field 1Dirtbags Gold 14Going Pro Trojans5
8Sun12:45 PMKCP:Field 1Granville Storm17Express Black3
9Sun2:45 PMKCP:Field 1MVP Athletics4Dirtbags Gold 12
10Sun4:45 PMKCP:Field 1Express Black6MVP Athletics21
 
13U 90 : D2 (60/90)
Round Robin Format, Best Record Wins! All games 1hr 45min time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1Southwestern Wake SlidersFuquay-Varina, NC2.02.02925Pitching  Team Page
2VA REDSDanville, VA4.00.01261Pitching  Team Page
3West Raleigh SkeetersRaleigh, NC2.02.03223Pitching  Team Page
4Carolina Cubs Apex, NC0.04.0627Pitching  Team Page
5Bengals BaseballGreensboro, NC2.02.02039Pitching  Team Page
13U 90 : D2 (60/90) Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat9:00 AMJMP:Field # 2Southwestern Wake Sliders9Bengals Baseball8
2Sat11:00 AMJMP:Field # 2West Raleigh Skeeters8Southwestern Wake Sliders7
3Sat1:00 PMJMP:Field # 2Bengals Baseball17Carolina Cubs 0
4Sat3:00 PMJMP:Field # 2VA REDS13West Raleigh Skeeters3
5Sat5:00 PMJMP:Field # 2Carolina Cubs 3VA REDS28
6Sun9:00 AMJMP:Field # 2Carolina Cubs 2Southwestern Wake Sliders7
7Sun11:00 AMJMP:Field # 2West Raleigh Skeeters10Carolina Cubs 2
8Sun1:00 PMJMP:Field # 2Southwestern Wake Sliders2VA REDS11
9Sun3:00 PMJMP:Field # 2Bengals Baseball10West Raleigh Skeeters2
10Sun5:00 PMJMP:Field # 2VA REDS9Bengals Baseball4
 
14U : D2 (60/90)
Random Pool Play, Gold/Silver/Bronze Bracket! Pool Games 1hr 45min time limit, Championship Games 2hr time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1Cleveland Wildcats blueClayton, NC3.01.0910Pitching  Team Page
2NSA Explosion BlueFayetteville, NC2.02.02113Pitching  Team Page
3Cleveland WildcatsClayton, NC3.01.0515Pitching  Team Page
4Averasboro Fire AntzDunn, NC2.02.01323Pitching  Team Page
5The Performance AcademyApex, NC2.02.068Pitching  Team Page
6Wake White Sox - EastHolly Springs, NC2.01.0423Pitching  Team Page
7East Carolina EaglesGoldsboro, NC3.02.02321Pitching  Team Page
8Carolina HeatWake Forest, NC1.03.0187Pitching  Team Page
9Garner Express Blue 14uRaleigh, NC1.03.0186Pitching  Team Page
10Cobras Baseball WFWake Forest, NC1.03.0242Pitching  Team Page
11GBI ExpressGarner, NC1.02.087Pitching  Team Page
12Carolina BlazeChapel Hill, NC0.04.0413Pitching  Team Page
13Carolina CannonsWake Forest, NC1.03.01921Pitching  Team Page
14Rebels BaseballHolly Springs, NC2.02.01414Pitching  Team Page
15Evoshield Canes 13u- PateFuquay Varina, NC4.00.0036Pitching  Team Page
16East Coast ClippersRaleigh, NC4.01.0519Pitching  Team Page
14U : D2 (60/90) Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat8:30 AMMC:Field 3GBI Express2Cleveland Wildcats blue1
2Sat8:30 AMMC:Field 4The Performance Academy0Cleveland Wildcats5
3Sat10:30 AMMC:Field 3Rebels Baseball7GBI Express5
4Sat10:30 AMMC:Field 4Garner Express Blue 14u1The Performance Academy8
5Sat12:30 PMMC:Field 1Wake White Sox - East9Carolina Heat2
6Sat12:30 PMMC:Field 2East Coast Clippers10Cobras Baseball WF0
7Sat12:30 PMMC:Field 3Cleveland Wildcats blue9Rebels Baseball7
8Sat12:30 PMMC:Field 4Cleveland Wildcats10Garner Express Blue 14u5
9Sat2:30 PMMC:Field 1Cobras Baseball WF2Wake White Sox - East14
10Sat2:30 PMMC:Field 2Carolina Heat5East Coast Clippers9
11Sat2:30 PMMC:Field 3Carolina Cannons21Carolina Blaze3
12Sat2:30 PMMC:Field 4East Carolina Eagles7Averasboro Fire Antz16
13Sat4:30 PMMC:Field 3Evoshield Canes 13u- Pate16Carolina Cannons0
14Sat4:30 PMMC:Field 4NSA Explosion Blue7East Carolina Eagles14
15Sat6:30 PMMC:Field 3Carolina Blaze0Evoshield Canes 13u- Pate20
16Sat6:30 PMMC:Field 4Averasboro Fire Antz7NSA Explosion Blue6
 
Gold Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun8:30 AMMC:Field 3Seed #4
Cleveland Wildcats
11Seed #5
Averasboro Fire Antz
1
2Sun8:30 AMMC:Field 4Seed #3
East Coast Clippers
4Seed #6
The Performance Academy
3
3Sun10:45 AMMC:Field 3Winner Game #1
Cleveland Wildcats
1Seed #1
Evoshield Canes 13u- Pate
13
4Sun10:45 AMMC:Field 4Winner Game #2
East Coast Clippers
13Seed #2
Wake White Sox - East
2
5Sun12:45 PMMC:Field 4Loser Game #1
Averasboro Fire Antz
5Loser Game #2
The Performance Academy
6
6Sun12:45 PMMC:Field 3Winner Game #3
Evoshield Canes 13u- Pate
12Winner Game #4
East Coast Clippers
2
 
Silver Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun2:45 PMMC:Field 3Seed #10
Carolina Cannons
1Seed #11
East Carolina Eagles
13
2Sun2:45 PMMC:Field 4Seed #9
Rebels Baseball
3Seed #12
Carolina Heat
13
3Sun4:45 PMMC:Field 3Winner Game #1
East Carolina Eagles
5Seed #7
GBI Express
1
4Sun4:45 PMMC:Field 4Winner Game #2
Carolina Heat
8Seed #8
Cleveland Wildcats blue
10
5Sun6:45 PMMC:Field 4Loser Game #1
Carolina Cannons
0Loser Game #2
Rebels Baseball
7
6Sun6:45 PMMC:Field 3Winner Game #3
East Carolina Eagles
2Winner Game #4
Cleveland Wildcats blue
6
 
Bronze Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun4:45 PMMC:Field 1Seed #14
NSA Explosion Blue
7Seed #15
Cobras Baseball WF
5
2Sun4:45 PMMC:Field 2Seed #13
Garner Express Blue 14u
13Seed #16
Carolina Blaze
2
3Sun6:45 PMMC:Field 2Loser Game #1
Cobras Baseball WF
7Loser Game #2
Carolina Blaze
0
4Sun6:45 PMMC:Field 1Winner Game #1
NSA Explosion Blue
13Winner Game #2
Garner Express Blue 14u
10
 
14U : D1 (BBCOR)
Random Pool Play, Gold/Silver Bracket! Pool Games 1hr 45min time limit, Championship Games 2hr time limit.
Team #Team NameLocationWonLostRuns
Allowed
Runs
Scored
Links
1East Coast Clippers 2019/2020Garner, NC3.01.0316Pitching  Team Page
2New Bern FlamesNew Bern , NC2.02.0161Pitching  Team Page
3NCDB RiverCatsRaleigh, NC4.00.0520Pitching  Team Page
4Wake White Sox - WestHolly Springs, NC3.01.0516Pitching  Team Page
5Carolina Hawks Apex, NC2.02.0323Pitching  Team Page
6Purpose Driven 14U (Black)Raleigh, NC1.03.0162Pitching  Team Page
7Purpose Driven Baseball SouthRaleigh, NC1.03.0208Pitching  Team Page
8Riptide 14UDurham, NC0.04.0235Pitching  Team Page
14U : D1 (BBCOR) Division Pitching
 
Pool Play
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sat8:30 AMMC:Field 1Purpose Driven 14U (Black)0Wake White Sox - West9
2Sat8:30 AMMC:Field 2Purpose Driven Baseball South3NCDB RiverCats13
3Sat10:30 AMMC:Field 1NCDB RiverCats7Purpose Driven 14U (Black)2
4Sat10:30 AMMC:Field 2Wake White Sox - West7Purpose Driven Baseball South5
5Sat4:30 PMMC:Field 1East Coast Clippers 2019/202010Riptide 14U2
6Sat4:30 PMMC:Field 2Carolina Hawks 10New Bern Flames0
7Sat6:30 PMMC:Field 1New Bern Flames1East Coast Clippers 2019/20206
8Sat6:30 PMMC:Field 2Riptide 14U3Carolina Hawks 13
 
Gold Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun8:30 AMMC:Field 1Seed #2
East Coast Clippers 2019/2020
4Seed #3
NCDB RiverCats
10
2Sun8:30 AMMC:Field 2Seed #1
Carolina Hawks
2Seed #4
Wake White Sox - West
9
3Sun10:45 AMMC:Field 2Loser Game #1
East Coast Clippers 2019/2020
18Loser Game #2
Carolina Hawks
4
4Sun10:45 AMMC:Field 1Winner Game #1
NCDB RiverCats
5Winner Game #2
Wake White Sox - West
0
 
Silver Bracket
Game #DayTimeFieldTeam ASTeam BS
1Sun12:45 PMMC:Field 1Seed #6
New Bern Flames
7Seed #7
Purpose Driven Baseball South
6
2Sun12:45 PMMC:Field 2Seed #5
Purpose Driven 14U (Black)
11Seed #8
Riptide 14U
5
3Sun2:45 PMMC:Field 2Loser Game #1
Purpose Driven Baseball South
14Loser Game #2
Riptide 14U
1
4Sun2:45 PMMC:Field 1Winner Game #1
New Bern Flames
3Winner Game #2
Purpose Driven 14U (Black)
0
 

Home  | Upcoming Tournaments  | Baseball  | Softball  | Browser Info
© Copyright 2013, Top Gun. All Rights Reserved.